HomeUutisetMessi saa PSG-sopimuksen osana kryptofani-tokeneita

Messi saa PSG-sopimuksen osana kryptofani-tokeneita

Entinen Barcelonan pelaaja esitteli hiljattain myös ei-vaihdettava rahake (NFT) keräilykappaleen

Lionel Messi on saanut valtavan määrän kryptovaluuttafani-tokeneita osana kaksivuotista sopimustaan Paris St Germainin (PSG) kanssa, uutisoi Reuters.

PSG on myös vahvistanut verkkosivuillaan 34-vuotiaan saaneensa tokenit osana "tervetuliaispakettia" ja huomautti:

"Ensi kertaa maailmassa, näin korkean profiilin sopimuksen yhteydessä, Leo Messi sai suuren määrän '$PSG Fan Tokens"-tokeneita.”

Uutinen on seurausta argentiinalaisen jalkapallotähden nopeasta siirrosta ranskalais-seuraan muutama päivä sen jälkeen, kun hän oli jättänyt FC Barcelonan. Seuran lausunnossa todetaan myös, että kryptovaluutta-tokenit yhdistävät Messin miljooniin faneihin ympäri maailmaa.

Fanimerkkejä omistavat henkilöt voivat osallistua seuran toimintaan, kuten kauden maalin valitsemiseen tai vuoden pelaajan äänestämiseen. Koska nämä tokenit ovat toiminnallisesti samankaltaisia muiden kryptovaluuttojen kanssa, ne ovat houkutelleet yhä useammin sijoittajia, jotka haluavat hyötyä niiden kurssimuutoksista.

Esimerkiksi eräs sijoittaja totesi, että 9. elokuuta, kun tapahtumat yhdistivät Messin PSG-siirtoon, seuran fani-tokenin hinta hyppäsi 25 prosenttia yli 50 dollariin per token.

CoinGeckon tietojen mukaan tokenin arvo on noussut yli 81 % viimeisten seitsemän päivän aikana. Suurin osa noususta tapahtui juuri ennen kuin kaupasta ilmoitettiin virallisesti, ja PSG/USD-arvo nousi 7 päivän huippuunsa 58,04 dollariin, joka on vain hieman jäljessä 27. huhtikuuta 2021 kirjatusta kaikkien aikojen korkeimmasta 58,79 dollarista.

Kirjoitushetkellä Paris Saint-Germain-tokenin arvo on laskenut noin 3 % viimeisen 24 tunnin aikana ja on nyt noin 41,07 dollaria. Vaikka nykyhinta on noin 30 % pois huhtikuun huipusta, se on tällä hetkellä yli 1050 % plussalla 1. heinäkuuta 2020 kirjatusta, kaikkien aikojen alimmasta 3,57 dollarista.

333. sijalle sijoittuneen krypto-poletin päivittäinen volyymi on ollut yli 317 miljoonaa dollaria, ja markkina-arvo on noussut 118 miljoonaan dollariin CoinGeckon mukaan.

We use cookies to personalise content & ads, provide social media features and offer you a better experience. By continuing to browse the site or clicking "OK, Thanks" you are consenting to the use of cookies on this website.