HomeUutisetUK:n sääntelyviranomainen kieltää Arsenalin fanitoken-mainokset

UK:n sääntelyviranomainen kieltää Arsenalin fanitoken-mainokset

Fanitokenit ovat olleet nousussa viiden suurimman eurooppalaisen liigan seurojen liittyessä mukaan kryptoalalle

Englannin Valioliigan Club Arsenal on todettu Yhdistyneen kuningaskunnan mainonnan sääntelyviranomaisen toimesta syylliseksi sääntöjen rikkomisesta, koska se on levittänyt faneja mainostavia mainoksia. Keskiviikkona mainonnan sääntelyviranomainen (ASA) saneli, että englantilaisen klubin on lopetettava "vastuuttomien" mainosten näyttäminen, koska se ei ollut tuonut esiin kryptovaluuttojen käyttöön liittyviä riskejä.

"Mainokset eivät saa näkyä uudelleen valitussa muodossa", ASA päätti.

Viranomainen mainitsi erityisesti kaksi mainosta, joista toinen julkaistiin seuran verkkosivuilla 6. elokuuta ja toinen virallisella Facebook-tilillä 12. elokuuta, mainostaen $AFC-fanitokenia.

Arsenal ei sisällyttänyt kaikkia vaadittuja taloudellisia tietoja

Vaikka sääntelyviranomainen tunnusti, että näytettävissä mainoksissa ei mainostettu fanitokeneja sijoituksena tai taloudellisen hyödyn saamiseksi, totesi se kuitenkin, että jalkapalloseura ei kertonut yksityiskohtaisesti siitä, että sijoittamalla krypto-tokeneihin, mahdollisista voitoista täytyy myös kantaa verot.

"Siksi, koska mainokset vähättelivät krypto-omaisuuteen sijoittamista ja käyttivät hyväkseen kuluttajien kokemattomuutta tai herkkäuskoisuutta tekemättä selväksi, että verot voidaan maksaa sijoitustuloista, päätimme, että mainokset olivat vastuuttomia ja rikkoivat sääntöjä."

Lisäksi virasto kritisoi Arsenalin epäonnistumista ilmoittaa selkeästi omaisuuserien kaupankäynnin riskejä ja selventää, että näitä varoja ei säännellä Yhdistyneessä kuningaskunnassa. Vaikka ensimmäisessä mainoksessa oli teksti, jossa potentiaalisille kuluttajille kerrottiin, että tokenit voivat helposti menettää arvoaan, mikä johtaa osan tai koko sijoituksen menettämiseen, varoitus oli mainoksen alaosassa. Sinänsä vaarana oli, että mainoksen kanssa tekemisissä olevat eivät sitä näe.

Seuran tiedottajan vastaus

Vastauksena seuran tiedottaja sanoi, että se otti faneille suunnatun markkinoinnin erittäin vakavasti. Seura selitti, että se oli varoittanut taloudellisista riskeistä ja ollut kiinnostunut tiedoista, joita he antoivat faneille. Se totesi myös, että se pyrkisi riippumattoman tarkastuksen päätökseen ymmärtääkseen viraston kannan paremmin.

Fanit ovat saavuttaneet valtavirran suosion, etenkin Euroopan jalkapallokentällä. Jättiseurat, kuten italialainen Inter Milan, Ranskan Ligue 1:n johtaja PSG ja espanjalainen FC Barcelona, ovat äskettäin mukauttaneet näitä. Klubit sanovat, että kyseiset tokenit tarjoavat mahdollisuuden olla vuorovaikutuksessa fanien kanssa. Tokenien kautta fanit voivat osallistua päätöksiin, kuten stadioneilla soitettaviin kappaleisiin ja pukuhuoneiden koristeluun.

Tarkemmin sanottuna Socios on ollut eturintamassa näiden tokeneiden mainostamisessa. Arsenal oli tehnyt yhteistyötä Sociosin kanssa käynnistääkseen $AFC-tokenin, jonka fanit voivat ostaa Socio.com-sovelluksesta. Kaupat tehtiin Chillzin kryptovaluuttana.

Tunnisteet:
We use cookies to personalise content & ads, provide social media features and offer you a better experience. By continuing to browse the site or clicking "OK, Thanks" you are consenting to the use of cookies on this website.