Venäjän Bitcoin-asetusehdotus Binancen liityttyä unioniin

Memeinator Kolikko
SEURAAVA 100x PRESALE?
Memeinator Kolikko
SEURAAVA 100x PRESALE?

Venäjän Bitcoin-asetusehdotus Binancen liityttyä unioniin

By Sanne Moonemans - 1 min lukuaika

Venäjän valtiovarainministeriö ottaa käyttöön uusia säännöksiä, jotka sallivat kuluttajien tehdä Bitcoin-sijoituksia.

Uudet säännöt Bitcoinille

Venäjän valtiovarainministeriö on toimittanut hallitukselle uuden kryptovaluuttoja koskevan sääntelyluonnoksen. Valtiovarainministeriö sanoi lausunnossaan, että ehdotus antaisi venäläisille mahdollisuuden sijoittaa digitaalisiin omaisuuseriin, kuten Bitcoiniin. Ostoksia kryptovaluutoilla ei kuitenkaan voi vielä tehdä.

Venäjän hallitus ja keskuspankki ovat keskustelleet kryptovaluutoista jo jonkin aikaa. Viime kuussa valtiovarainministeriö sanoi, että kryptovaluuttateknologiaa olisi kehitettävä. Tämä tapahtui viikko sen jälkeen, kun maan keskuspankki vaati Bitcoinin louhinnan ja kryptotransaktioiden kieltämistä, mikä johti pallotteluun sääntelyelinten välillä lopullisesta lainsäädännöstä.

Pian sen jälkeen presidentti, Vladimir Putin, sanoi, että Venäjällä on etuja kryptolouhinnan suhteen, mikä johtuu osittain sähkön ja hyvin koulutetun henkilöstön ylijäämästä maassa. Putin kehotti valtiovarainministeriötä ja keskuspankkia pääsemään sopimukseen.

”Digitaalisten valuuttojen käyttö maksuvälineenä Venäjän federaatiossa on edelleen kiellettyä. Ehdotetun asetuksen mukaan digitaalisia valuuttoja pidetään vain sijoitusvälineenä", lausunnossa todettiin.

Lisäksi, että pörssien on täytettävä tietyt kriteerit saadakseen lisenssin, korosti säädös edelleen KYC-sekkien merkitystä pörsseissä ja pankeissa.

Krypto Venäjällä

Selvityksen mukaan kansalaisten, jotka haluavat sijoittaa kryptoon, on läpäistävä koe, joka testaa heidän tietonsa sijoittamisesta. Ne, jotka menestyvät, saavat sijoittaa 600 000 Venäjän ruplaa vuodessa kryptoon (noin 5 590 puntaa). Ne, jotka eivät tee näin, saavat luvan vain 50 000 ruplaan.

Kryptomaailma on jo erittäin suuri Venäjällä. Tarkemmin sanottuna Bitcoinin louhinta, prosessi, jolla varmistetaan lohkoketjun tapahtumat ja lyödään uusia kolikoita tai tokeneita tehokkailla tietokoneilla. Venäjän louhijat tarjoavat tällä hetkellä yli 10 % Bitcoin-verkon laskentatehon käytöstä.

Tämänpäiväinen lausunto ei antanut mitään yksityiskohtia siitä, kuinka Bitcoinin louhintateollisuutta Venäjällä säännellään. Lausunnossa todettiin, että digitaalisen louhinnan määritelmä kryptovaluuttojen hankkimiseen tähtäävänä toimintana on juurtunut.

Binance liittyy pankkiliittoon Venäjällä

Viime viikolla Binance ilmoitti liittyvänsä Venäjän pankkiliittoon. Tavoitteena oli helpottaa vuoropuhelua paikallisten viranomaisten, lainsäätäjien ja kryptovaluutta-alan asiantuntijoiden kanssa.

Yhdistys on perustettu vuonna 1990 ja siihen kuuluu yli 300 pankkia ja rahoituslaitosta Venäjällä. Ne kattavat lähes 90 prosenttia maan pankki-infrastruktuurista.

Yhdistyksen hallitus on hyväksynyt Binancen jäsenyyden. Tämä luo digitaalisille rahoitusvaroille ja digitaalisille valuutoille omistetun asiantuntijakeskuksen. Keskuksen tehtävänä on laatia ammatillisia arvioita digitaalisen omaisuuden kierrosta Venäjällä ja toimittaa yhdistykselle ja sen edustajille asiantuntijatietoa aiheesta. Se raportoi myös kansainvälisestä kokemuksesta kryptovarojen käsittelystä.

Korkea luottamustaso

Vastaavana tehtävänä on Venäjän Binancen johtaja Olga Goncharova. Tämän hyväksyi yhdistyksen puheenjohtajisto. Goncharova liittyi kryptopörssiin tammikuussa, tehostaakseen vaatimustenmukaisuutta Venäjällä. Ennen Binanceen tuloa, hän työskenteli osastojohtajana Venäjän keskuspankissa.

Liiton puheenjohtaja, Georgi Luntovsky, totesi Goncharovan esittelyssä olevansa vastuussa digitaalisten valuuttojen liikkeen asianmukaisesta valvonnasta Venäjällä. Hän huomautti seuraavasti:

"Mielestämme hän on hyvä ehdokas alustan johtajaksi. Asiantuntijayhteisö voi keskustella lähestymistavoista digitaalisten rahoitusvarojen sääntelyyn ja kehittämiseen."

Binancen Itä-Euroopan divisioonan johtaja, Gleb Kostarev, ilmaisi luottamuksensa siihen, että venäläinen pankkiyhteisö ottaa positiivisesti vastaan Binancen kryptomarkkinoiden asiantuntemuksen.

"Olemme kryptovaluuttojen sääntelyn globaalin muutoksen kynnyksellä. Binancella, maailman suurimpana kryptovaluuttaekosysteeminä, on vankka kokemus yhteistyöstä sääntelyviranomaisten kanssa."

Binance tunnetaan läheisestä yhteistyöstään joidenkin valtion tukemien venäläisten organisaatioiden kanssa. Sama koskee paikallisia lohkoketjun kannattajia.