HomeNyheterMessi får krypto fan tokens som en del av PSG-kontraktet

Messi får krypto fan tokens som en del av PSG-kontraktet

Den före detta Barcelonaspelaren presenterade också nyligen en icke-fungibel token (NFT) som kan samlas in

Lionel Messi har fått en stor mängd kryptofan-tokens som en del av sitt tvåårskontrakt med Paris St Germain (PSG), rapporterar Reuters.

PSG har också bekräftat att 34-åringen fick tokenerna som en del av ett "välkomstpaket" på sin  hemsida och konstaterar:

"I en världsnyhet för en sådan högprofilerad signering fick Leo Messi ett stort antal '$PSG Fan Tokens'."

Nyheten följer den argentinska fotbollsstjärnans snabba flytt till den franska klubben, dagar efter att han lämnade FC Barcelona. I klubbens uttalande konstateras också att kryptotoken kommer att koppla Messi till miljontals fans över hela världen.

Personer som har fan tokens kan delta i klubbaktiviteter som att välja säsongens mål eller rösta på årets spelare. Men eftersom tokenerna har funktionella likheter med andra kryptovalutor har de i allt större utsträckning lockat investerare som vill dra nytta av deras prisrörelser.

En investerare noterade till exempel att den 9 augusti, när utvecklingen fortsatte att koppla Messi till flytten till PSG, steg priset på klubbens fan-token med 25 % till mer än 50 dollar per token.

Enligt uppgifter från CoinGecko har token ökat med över 81 % under de senaste sju dagarna. Större delen av uppgången skedde strax innan affären offentliggjordes officiellt, med PSG/USD-värdet som nådde en 7-dagars topp på 58,04 dollar, strax före sin all-time high på 58,79 dollar som spelades in den 27 april 2021.

I skrivande stund har Paris Saint-Germain-token sjunkit med cirka 3 % under de senaste 24 timmarna för att handlas kring 41,07 dollar. Även om det nuvarande priset ligger cirka 30 % från toppnoteringen i april, handlas det för närvarande mer än 1 050 % upp sedan dess lägsta nivå på 3,57 dollar som registrerades den 1 juli 2020.

Den 333:e rankade kryptotoken har sett över 317 miljoner dollar i daglig volym, med ett marknadsvärde som stigit till 118 miljoner dollar enligt CoinGecko.

Taggar:
We use cookies to personalise content & ads, provide social media features and offer you a better experience. By continuing to browse the site or clicking "OK, Thanks" you are consenting to the use of cookies on this website.