HomeNyheterRyska finansdepartementet lämnar in lagförslag för Bitcoin

Ryska finansdepartementet lämnar in lagförslag för Bitcoin

Sanne Moonemans

Det ryska finansministeriet introducerar nya regler som tillåter Bitcoin-investeringar att göras av konsumenter.

Nya regler för Bitcoin

Det ryska finansministeriet har lämnat in ett nytt regelförslag för kryptovalutor till regeringen. I ett uttalande sa finansdepartementet att förslaget skulle tillåta ryssar att investera i digitala tillgångar som Bitcoin. Köp med kryptovalutor kan dock inte göras ännu.

Den ryska regeringen och centralbanken har diskuterat kryptovalutor under en tid nu. Förra månaden sa finansministeriet att det skulle bli nödvändigt att utveckla kryptovalutateknologi. Detta inträffade en vecka efter att landets centralbank krävde ett förbud mot Bitcoin-brytning och kryptotransaktioner, vilket ledde till mycket fram och tillbaka mellan tillsynsorgan om slutlig lagstiftning.

Inte långt efter sa president Vladimir Putin att Ryssland hade fördelar inom kryptobrytning, delvis på grund av överskottet av el och välutbildad personal som finns tillgänglig i landet. Putin uppmanade finansministeriet och centralbanken att nå en överenskommelse.

"Användningen av digitala valutor som betalningsmedel i Ryska federationen är fortfarande förbjuden. Enligt den föreslagna förordningen betraktas digitala valutor endast som ett verktyg för investeringar," stod det i uttalandet.

De tillade att utbyten måste uppfylla vissa kriterier för att få licens. Han betonade vidare vikten av KYC-checkar på börser och banker.

Krypto i Ryssland

Medborgare som vill investera i krypto måste klara ett prov som testar deras kunskap om att investera, enligt uttalandet. De som lyckas får investera 600 000 ryska rubel per år i krypto (cirka 5 590 pund). De som inte gör det kommer att begränsas till endast 50 000 rubel.

Kryptovärlden är redan mycket stor i Ryssland. Närmare bestämt Bitcoin-brytning, processen att verifiera transaktioner på blockkedjan och prägla nya mynt eller tokens med hjälp av kraftfulla datorer. Miners i Ryssland tillhandahåller för närvarande mer än 10% av den datorkraft som används på Bitcoin-nätverket.

Dagens uttalande gav inga detaljer om hur Bitcoin-miningindustrin i Ryssland skulle regleras. Uttalandet sade att definitionen av digital mining som en aktivitet som syftar till att skaffa kryptovalutor är förankrad.

Binance ansluter sig till union of beacon i Ryssland

Förra veckan tillkännagav Binance sitt inträde i Rysslands bankförening. Syftet var att underlätta dialogen med lokala myndigheter, lagstiftare och experter inom kryptovalutabranschen.

Föreningen grundades 1990 och omfattar mer än 300 banker och finansiella institutioner i Ryssland. De täcker nästan 90% av landets bankinfrastruktur.

Föreningens styrelse har godkänt Binance-medlemskap. Detta kommer att skapa ett dedikerat expertcenter för digitala finansiella tillgångar och digitala valutor. Centrets uppdrag är att förbereda professionella bedömningar av cirkulationen av digitala tillgångar i Ryssland och att förse föreningen och dess representanter med expertdata i ämnet. De rapporterar också om den internationella erfarenheten av att hantera kryptotillgångar.

Högt självförtroende

Olga Goncharova, chef för Binance i Ryssland, kommer att vara ansvarig. Detta godkändes av fullmäktige i föreningens presidium. Goncharova gick med i kryptobörsen i januari för att öka efterlevnaden i Ryssland. Innan hon började på Binance arbetade hon som avdelningsdirektör på Bank of Russia.

Föreningens ordförande Georgy Luntovsky presenterade Goncharova och noterade att hon kommer att ansvara för att korrekt övervaka cirkulationen av digitala valutor i Ryssland. Han noterade följande:

Enligt vår mening är hon en bra kandidat att leda plattformen. Expertgruppen kan diskutera tillvägagångssätt för reglering och utveckling av digitala finansiella tillgångar.

Gleb Kostarev, direktör på Binances östeuropeiska division, uttryckte förtroende för att Binances expertis på kryptomarknaden kommer att tas emot positivt av den ryska bankvärlden.

Vi står på gränsen till en global omvandling av reglering av kryptovaluta. Binance, som det största ekosystemet för kryptovaluta i världen, har en gedigen erfarenhet av att samarbeta med tillsynsmyndigheter.

Binance är känt för sitt nära samarbete med några ryska organisationer som stöds av staten. Detsamma gäller för lokala blockkedje-förespråkare.

Vi använder cookies för att anpassa innehåll och annonser, tillhandahålla funktioner för sociala medier och ge dig en bättre upplevelse. Genom att fortsätta surfa på webbplatsen eller klicka på "OK, tack" godkänner du användningen av cookies på denna webbplats.