HomeNyheterVar du kan köpa PSG: fan-token stiger med 50% efter Messi-rykten

Var du kan köpa PSG: fan-token stiger med 50% efter Messi-rykten

Fotbollslaget Paris Saint-Germains fan-token ser ut att nå rekordhöga nivåer

PSG:s rekord på 58,79 dollar, som sattes i april, ser nu ut att kunna nås igen då Lionel Messi, vinnare av Ballon d’Or sex gånger, ryktas ha erbjudits ett kontrakt av klubben. PSG:s fan-token, som utfärdas av Socios.com, har stigit med 50% idag, och kan ta sig ännu högre om detta rykte bekräftas.

Om du vill köpa PSG idag kan du fortsätta läsa för att upptäcka de bästa platserna att göra det på.

Hur och var du kan köpa PSG i Sverige

Som en av de mest populära fan-tokens kan PSG köpas via många olika kryptomäklare och börser. Du kan skapa ett gratiskonto hos en av våra partners nedan för att komma igång, och när du har gjort en insättning kan du börja handla med en rad av de bästa kryptovalutorna idag.

Decentraliserade börser, även kända som DEX, blir alltmer populära nuförtiden, men vi rekommenderar att du håller dig till traditionella, reglerade börser när du investerar. Detta beror på att DEX:er, som saknar licens, ger dig mycket liten möjlighet i händelse av en hacker-attack, bluff eller bedrägeri.

eToro

eToro är en av de ledande handelsplattformarna för handel av kryptotillgångar. Tjänsten är fullpackad med funktioner, inklusive copy-handel, avancerade tekniska diagram och en rad handelsverktyg. Detta är en plattform som passar perfekt för både nybörjare och proffs.

Köp PSG med eToro idag!

Binance

Binance har vuxit exponentiellt sedan det grundades 2017 och är nu en av, om inte den största kryptovaluta utbyten på marknaden.

Köp PSG med Binance idag!

Vad är PSG och varför stiger den?

PSG är den franska fotbollsklubben Paris Saint-Germains fan-token. Ägande av PSG låter innehavare att delta i klubbens verksamhet och ger dem exklusiv tillgång till VIP-biljetter, stadiontourer med mera. Denna officiella token ger också innehavare en del rätt att rösta, vilket ger fans chansen att delta mer i beslut om hur laget förvaltas.

Denna token stiger efter rykten som kan gynna Paris Saint-Germain. Lionel Messi, som av många anses vara den bästa fotbollsspelaren någonsin, har enligt uppgifter tagit emot ett kontraktsförslag från den franska jätten efter att hans nuvarande klubb, Barcelona, avslöjade att de inte längre har råd att behålla Messi. Om Messi skulle gå med i PSG skulle klubbens intäkter sannolikt skjuta i höjden, då tröjförsäljningen och biljettintäkterna skulle öka avsevärt.

Ska jag köpa PSG idag?

Det finns fortfarande en möjlighet att "köpa ryktet, sälja nyheterna". Kontraktet med Messi är ännu inte bekräftat, och köpare kan fortfarande se en stark avkastning på dagens pris om affären går igenom.

PSG:s rekord ligger på 58,79 dollar, och med priset för närvarande på 51,10 dollar verkar detta mål vara inom räckhåll. Det tidigare rekordet sattes i april, och värvningen av världens bästa spelare verkar vara en rimlig katalysator för att nå ett nytt rekord.

Taggar:
We use cookies to personalise content & ads, provide social media features and offer you a better experience. By continuing to browse the site or clicking "OK, Thanks" you are consenting to the use of cookies on this website.